Kayseri Şeker, Fransız devle ortaklık görüşmelerine başladı

Üç büyük fabrikası olan ve yılda 3 milyonu aşkın şeker pancarı işleyen Kayseri Şeker, dünyanın önde gelen pancar tohumu üreticilerinden Fransız Florimond Desprez ile ortaklık görüşmelerine başladı. Türkiye’nin pancar şekeri üretiminin yüzde 16’sını karşılama gücüne sahip Kayseri Şeker, Fransız grupla Türkiye’deki şirketi FD Tohum Sanayi ile ortaklık anlaşması için görüşüyor. Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Şirketimiz, dünyanın önde gelen pancar tohum üreticilerinden olan ve 65 ülkede faaliyet gösteren Fransa merkezli Florimond Desprez Grubunun %100 hissesine sahip olduğu ve Amasya ilinde şeker pancarı tohumu, işlenmesi ve paketlenmesi ile hububat ve patates tohumu konusunda faaliyet gösteren FD Tohum Sanayi ve Ticaret A.Ş firmasıyla ortaklık anlaşması için Florimond Desprez Grubu’yla görüşmelere başlamıştır.

Söz konusu görüşmeler 22.05.2023 tarihinde KAP’ta duyurmuş olduğumuz ve onaylı izahnamenin fon kullanım raporunu ihtiva eden Ar-Ge faaliyetleri sayfa 277’de yer alan Şeker Pancarı Tohumu Islahı Projesi kapsamında yer almaktadır”

GEÇEN YIL FRANSA’DA ZİYARET ETTİLER

1830 yılında kurulan Florimond Desprez, Türkiye’ye 2009 yılında geldi. Şeker pancarı tohum çeşitlerini denemeye alarak Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan grup, daha sonra hububat ve yem bitkilerini de dahil etti aldı.

Kayseri Şeker, geçen yıl Mayıs ayında halka açılmıştı. Eylül 2023 tarihinde de Başkan Hüseyin Akay ve şirket yöneticileri Fransız şirketini ziyaret etmişti. Ziyaretle ilgili şirketin sosyal medya hesabında şu paylaşım yapılmıştı:

“Başkan Akay ve Kayseri Şeker yöneticileri, geçtiğimiz günlerde davet üzerine gerçekleştirdiği şeker pancarı tohum üretiminde faaliyet gösteren ve iki yüz yıllık geçmişe sahip olan “Florimond Desprez” şirketinin, Fransa/Lille şehrinde bulunan tesislerini ziyaret etti. Karşılıklı paylaşımlarla oldukça samimi ve verimli geçen ziyaret için şirket sahipleri François Desprez ve Bruno Desprez ile grup yöneticisi Florimond Desprez’e teşekkür ederiz.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x